Mest läst

Här är alla gäster i "Musikhjälpen" 2022

Klas Eriksson, Oscar Zia och Tina Mehrafzoon är årets programledare för "Musikhjälpen" 2022. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Dela på Pinterest
Snart är det dags för "Musikhjälpen" 2022. Vi har samlat alla gäster och artister som gästar sändningen i år.

"Musikhjälpen" 2022 närmar sig med stormsteg och det är snart dags för årets programledare Oscar Zia, Tina Mehrafzoon och Klas Eriksson att kliva in i den berömda glasburen. Måndagen den 12 december börjar den 144 timmar långa direktsändningen som från besök av olika gäster och artister. Årets tema för "Musikhjälpen" är "En tryggare barndom från flykt från krig". 

Här är hela schemat för musikhjälpen 2022:

Nu har alla gäster presenterats, däribland Daniel Adams-Ray, Veronica Maggio, Mark Levengood och Cornelia Jakobs.

MÅNDAG 12/12

  • Daniel Adams-Ray (live)
  • Kristina Henschen – Radiohjälpen (temagäst)
  • Alexandra Segenstedt – Röda Korset (temagäst)
  • Little Dragon (live)
  • Flashback forever (gäst)
  • Daniel Adams-Ray (nattkompis)
  • Saskia Cort (gäst)

TISDAG 13/12

  • P4 Göteborg (gäst)
  • Ina Lundström (nattkompis)
  • Mark Levengood (gäst)
  • Hanna Bergwall (gäst)
  • Sarah Klang (live)
  • Mia Hejdenberg – Läkare utan gränser (temagäst)
  • Styva Linan (live)
  • Frölunda HC (gäst)
  • Alexandra Segenstedt – Röda Korset (temagäst)
  • Laila Högfeldt (gäst)
  • Amaranthe (live)
  • Jimmy Guo (gäst)
  • Albin Edberg & Louise Johansson (gäst)
  • Simon Superti (live)
  • Sara Andersson – Erikshjälpen (temagäst)
  • Alfred Svensson (gäst)
  • Paula Jivén & Hvitfeldtska gymnasiet (live)
  • Daniela Rathana (live)
  • Filip Dikmen & Madeleine Eliza (gäst)
  • LOAM & Estraden (live)
  • Niklas Andersson (gäst)
  • Torbjörn Averås Skorup (nattkompis)

ONSDAG 14/12 

  • Nattkompis: Alfred Svensson (nattkompis)
  • Daniel Norberg (gäst)
  • Isak Danielsson (live)
  • Anna Tsuboi & Sofie Bariamikael – UR Tänk Till (gäst)
  • Martina Hibell – Barnfonden (temagäst)
  • Miynt (live)
  • Kvällspasset i P4 (gäst)
  • Björn Strandberg – Sida (temagäst)
  • Danny Saucedo (live)
  • Torbjörn Averås Skorup (gäst)
  • Junior Brielle (live)
  • Christopher Garplind (gäst)
  • Caroline Kernen (temagäst)
  • Matkoma (gäst)
  • Jübel & Christopher (live)
  • IFK Göteborg (gäst)
  • Hanna Ferm (live)
  • Nisse Hallberg (gäst)
  • Alawee (live)
  • Kalle Berg (gäst)
  • Johannes Cakar (nattkompis)
  • Linda Spåman (gäst)

TORSDAG 15/12

  • Edvin Edvinsson (nattkompis)
  • Emma Molin (gäst)
  • José González (live)
  • Izla Bethdavid – Plan International (temagäst)
  • Kerstin Ljungström (live)
  • Bror, SVT (gäst)
  • Mikkey Dee (gäst)
  • Medina (live)
  • Vidar Lunde (gäst)
  • Farah Abadi (gäst)
  • Johannes Cakar (gäst)
  • Olivia Lobato (live)
  • Tiktokchrille (gäst)
  • Christophe Sacko – Läkarmissionen (temagäst)
  • P3 Dokumentär (gäst)
  • The Villbergs (gäst)
  • Joel Alme (live)
  • Gentlemen’s Coach (gäst)
  • Renaida Braun & Felicia Kartal – Fejk, SVT (gäst)
  • Tove Styrke (live)
  • Johan-Mathias Sommarström (temagäst)
  • Henrik Nyblom (gäst)
  • Mushtaq Khorsand (temagäst)
  • Robin Andersson (gäst)
  • Tove Styrke (nattkompis)

FREDAG 16/12

  • Karin Londré (gäst)
  • Farah Abadi (nattkompis)
  • Kodjo Akolor (gäst)
  • Parham (live)
  • Sara Granath – Rädda Barnen (temagäst)
  • Idolvinnaren Nike Sellmar (live)
  • Naprapatjonas (gäst)
  • Cornelia Jakobs (live)
  •  Amed Bozan & Yasmine Seifi – P3 Serie (gäst)
  • Erica Mattelin (temagäst)
  •  Marie Agerhäll (gäst)
  • Malin Olsson & Simon Peyron – Fixa julen, SVT (gäst)
  • Little Jinder (live)
  • Loui Sand (gäst)
  • Myra Granberg (live)
  • Khonaf Kako (temagäst)
  • BK Häcken (gäst)
  • GAIS (gäst)
  • Hooja (live)
  • Sofia Dalén (gäst)
  • Anis Don Demina & BELL (live)
  • Oliver Strige (gäst)
  • Sofia Dalén (nattkompis)

LÖRDAG 17/12

  • Evelyn Mok (nattkompis)
  • Brita Zackari (gäst)
  • Nikki Amini (gäst)
  • Pernilla Baralt – Unicef (temagäst)
  • Oscar Zia (live)
  • Ylva Hällen & Markus Granseth – Barnmorgon (gäst)
  • Tonje Halvorsen (gäst)
  • The Tallest Man On Earth & Göteborgs Symfoniker (live)
  • Louise Frisk – Clowner utan gränser (temagäst)
  • Zeina Mourtada (gäst)
  • Janice (live)
  • Frölunda HC (gäst)
  • Sahara Hotnights (live)
  • Adam Kais (gäst)
  • Fredrik Andersson (gäst)
  • Minna Fredriksson – Diakonia (temagäst)
  • Veronica Maggio & Miriam Bryant (live)
  • Linda-Marie Nilsson (gäst)
  • Victor Leksell (live)
  • Evelyn Mok (gäst)
  • Dante Zia (nattkompis)

SÖNDAG 18/12

  • Pobin Berglund (nattkompis)
  • Sanna Sundqvist (gäst)
  • Jonathan Johansson (live)
  • Molly Hammar (live)
  • Jacob Ansved – ACT Svenska Kyrkan (temagäst)
  • Fredrik Mejster – Genjägarna, SVT (gäst)
  • Helen Sjöholm & Anna Stadling (live)
  • ÖIS (gäst)
  • Linnea Henriksson (gäst)
  • Sven-Ingvars (live)
  • Maria Sur (temagäst)
  • A36 (live)
  • Alexandra Segenstedt – Röda Korset (temagäst)
  • Cirkus Cirkör (live)
  • Arantxa Alvarez (gäst)
  • Kristina Henschen – Radiohjälpen (temagäst)
  • Cleo (live)