Åhléns nya satsning: 2500 kvadratmeter skönhet

Publicerad: 23 aug. 2013, kl. 12:02
Uppdaterad: 23 aug. 2013, kl. 14:48
Dyra märken trängs med mer budgetvänliga. Foto: Emma Malmlöf

Åhléns City har slagit upp dörrarna till Nordens största skönhetsavdelning. Här presenteras en uppsjö av nya varumärken för Stockholmarna med en finess som kan tävla med vilket franskt varuhus som helst.

Som en godisbutik för vuxna, det är känslan när man stiger in i Åhléns Citys nya skönhetsavdelningOberoende av om du är en kosmetikafantast eller nöjer dig med en färgad BB-cream går här att botanisera i timmar bland smakfullt presenterade installationer som kan framkalla en skönhetsorgasm.

Bobbi Brow, Etro och Laura Mercier 

Med öga för detaljer har man på 2 500 kvadratmeter, det vill säga ungefär ytan på en halv fotbollsplan, öppnat upp Nordens största skönhetsavdelning och utökat det existerande sortimentet med nya märken så som Bobbi Brown, Byredo, Etro, Laura Mercier och Giorgio Armani Cosmetics.

– Vår nya Skönhetsavdelning, kommer att erbjuda inspiration, guidning och den bästa servicen, vilket kommer att förenkla, förbättra och förgylla livet för våra kunder, varje dag, säger Anne Högberg Sortimentschef på Åhléns Skönhet. 

Doftkonsulter

Den nya avdelningen rymmer även ett doftrum om 350 kvadratmeter som med specialutbildade doftkonsulter hjälper kunder att finna sin speciella doftgarderob. Très chic. 

Modette spår att billigare nätshopping får stå åt sidan för en helhetsupplevelse när nästa maskara eller parfym ska inhandlas.