Fegt på röda mattan under Kristallen

Publicerad: 2 sep. 2013, kl. 12:33
De var snyggast under kristallengalan Foto: FameFlynet Sweden och Christine Olsson/Bilden är ett montage

De svenska tvprofilerna samlades i fredags för att ta emot priser och mingla på röda mattan. Modette listar vilka som var bäst klädda under galan!

Årets TV-program blev Så mycket bättre, Gina Dirawi blev årets kvinnliga programledare och årets manliga programledare blev David Hellenius. Kristellengalan gick av stapeln i fredags och de svenska tv-profilerna samlades i Stockholmsmässan där galan höll till för att mingla och ta emot priser.

Svenskar är, som känt sen tidigare, ofta ganska blygsamma när det gäller att klä upp sig, och denna gången var inget undantag. Det var mycket jeans och kavaj istället för hellånga galaklänningar som vi är vana att se på röda mattan i andra länder. Men det fanns några undantag som vågade sig på att klä upp sig ordentligt!

Spana in bildspelet för att se de snyggast klädda under galan! 

Om Kristallen

Stiftelsen Det svenska tevepriset grundades 2005 av SVT, TV3, TV4, Kanal 5, UR och Film&TV-producenterna. Stiftelsen belönar det bästa inom svensk television med priset Kristallen. Detta är ett pris som ger Sverige en motsvarighet till det prestigefyllda amerikanska Emmy-priset.