Träffa Dolph Lundgren på modeevent

Publicerad: 17 mars 2010, kl. 16:00
Uppdaterad: 7 juli 2017, kl. 10:56
Foto: Patrik Österberg/Scanpix

Finns på plats i Forum Nacka på lördag för att prata om mode, stil och skönhet.

I samband med Melodifestivalen tog svenska folket Dolph Lundgren till sitt hjärta på allvar. Nu har skådespelaren fått mersmak för livet i det svenska rampljuet och drömmer nu om att få ett eget teveprogram.

- Jag älskar show och att få leda en egen talkshow i Sverige skulle jag verkligen vilja göra. Att medverka i en svensk storfilm skulle också vara jättekul. Känns som det är dags att vara med i en stor svensk produktion nu, säger Dolph Lundgren till Resumé.

På lördag finns Dolph på plats i Forum Nacka i Stockholm. Detta i samband med eventet Express Yourself, då flera modeller kommer att visa upp nytt vårmode.

Lundgren ska bland annat intervjuas om mode, stil och skönhet och sedan får även besökare chans att träffa skådespelaren och ta bilder.

– Dolph står för en fräschhet och har en personlig stil, säger Mikael Wallner, centrumchef på Forum Nacka, till Expressen.

– Han finns i folks hjärtan och ska bara vara sig själv.

 

 

Vill du bli nästa It-girl?

Nu lanserar vi årets viktigaste tävling - Next In Fashion.

Modette.se och Nyheter24 ger dig chansen att bli Sveriges nästa It-girl inom mode och blogg.

Enda du behöver för att tävla är en blogg på Modettes nya modebloggportal Nextinfashion.se. Den person som vinner blir Modettes stjärnredaktör med ansvaret att befinna sig på plats och representera Modette på de fyra stora modeveckorna i New York, Paris, London och Milano.

Har du vad som krävs? Tävla här!