Retrosnygga jackor hos Jofama i höst

Publicerad: 28 apr. 2010, kl. 21:04
Uppdaterad: 6 maj 2010, kl. 13:17
Spana in det röda, fina fodret! Foto: Jofama

Jofama lanserar retrosnygga skinnjackor för dam och herr i höst.

Det anrika skinnföretaget Jofama spetsar sin design och till hösten presenteras konceptet Jofama Retro. Tanken är att man varje säsong ska återuppliva och re-designa ett par av varumärkets mest klassiska jackmodeller och uppdatera dem till en ny och klassiskt trendig look.

Skinnet är arbetat i minsta detalj för att få till den rätta vintagekänslan. Även Jofamas originaletikett från 1955 har putsats upp och används på plaggen Jofama Retro-kollektionen.

Kollektionen släpps i butik i augusti 2010.

Vill du bli nästa It-girl?

Nu lanserar vi årets viktigaste tävling - Next In Fashion.

Modette.se och Nyheter24 ger dig chansen att bli Sveriges nästa It-girl inom mode och blogg.

Enda du behöver för att tävla är en blogg på Modettes nya modebloggportal Nextinfashion.se. Den person som vinner blir Modettes stjärnredaktör med ansvaret att befinna sig på plats och representera Modette på de fyra stora modeveckorna i New York, Paris, London och Milano.

Har du vad som krävs? Tävla här!