Årets modell 2010

1 av 12
Louis Vuitton S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
2 av 12
Louis Vuitton S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
3 av 12
Lanvin S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
4 av 12
Miu Miu S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
5 av 12
Versace S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
6 av 12
Gucci S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
7 av 12
Adam S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
8 av 12
Christian Dior S/S 2011. - Foto: Foto: All Over Press
9 av 12
Hailey Clauson - Foto: Foto: Models.com
10 av 12
Hailey Clausen Portraits Spring 2010. - Foto: Foto: Models.com
11 av 12
Lanvin for H&M show. - Foto: Foto: Haileyclauson.blogspot.com
12 av 12
Wildfox Couture F/W 2009. - Foto: Foto: Wildfoxcouture.com
Dela på Pinterest
Modette.se listar modeåret som gått - varje dag fram till nyårsafton.

Årets modell 2010: Hailey Clauson

Den blott 15 år gamla amerikanskan från Karlifonien har åstadkommit mycket på kort tid. Förra året signade hon med Ford Models, och kort därefter Marilyn Agency. I år intog hon catwalken - då för amerikanska märket Adam.

Under året har hon även siktats på catwalken för namn som Louis Vuitton, Gucci, Versace och Dior, och efter att ha varit första modellen ut på catwalken på samtliga visningar jämförs Hailey Clauson redan med de största i branschen.

Haliey har även synts i flera reklamkampanjer för amerikanska klädjätten Forever 21, och för ett av Modettes favoritmärke - Wildfox Couture

Vi på Modette beundrar modellens avslappnade inställning, sköna stil och intressanta look. Som grädden på moset har Hailey även en inspirerande blogg där man kan följa hennes spirande karriär!

VIDEO: Ett kärleksbrev från Hailey Clauson