Så såg bloggarna ut på modeveckans första dag

1 av 15
Alice Stenlöf i en byxdress från Gina Tricot och stövlar från NLY Shoes - Foto: Foto: Alice Stenlöf/Instagram
2 av 15
Nicole Falciani i kjol och kavaj från Ivyrevel. - Foto: Instagram/nicolefalciani
3 av 15
Sanne Josefson i en outfit från By Malina. - Foto: Instagram/sannealexandra
4 av 15
Margaux Dietz i en outfit från By Malina. - Foto: Margaux Dietz
5 av 15
Petra Tungården i plagg från 2ND Day. - Foto: Petra Tungården
6 av 15
Fanny Ekstrand och Linn Eklund på modeveckans första dag. - Foto: Instagram/linneklund
7 av 15
Jessica Almenäs, Sara Biderman och Joanna Fingal. - Foto: Instagram/sarabiderman
8 av 15
Caroline Sandström på Stockholm Fashion Week - Foto: Instagram/carolinesandstrom
9 av 15
Lovisa Wallin på Fashion Week - Foto: Lovisa Wallin
10 av 15
Nicole Falciani och Hanna Friberg matchade. - Foto: Instagram/hannalicious
11 av 15
Gertrude Tornvall i ett glittrigt set från Day Birger Et Mikkelsen - Foto: Instagram/gertrudetornvall
12 av 15
Elin Skoglund var redo för fashion week - Foto: Instagram/elinskoglund
13 av 15
Molly Rustas och Lovisa Barkman var på plats. - Foto: Molly Rustas
14 av 15
Modettes bloggare Jamie Sallmén var på plats. - Foto: Instagram/jamiesallmen
15 av 15
Lisa Billinger var också redo för modeveckan. - Foto: Lisa Billinger
Dela på Pinterest
Igår var det dags för dag ett på Stockholm Fashion Week och på schemat stod visningar som By Malina, ATP Atelier, Busnel och Filippa K. Givetvis var de svenska influencerna på plats.

Igår var det dags för den första dagen på Stockholm Fashion Week där modet för kommande vår visas på Grand Hôtel. Under tre intensiva dagar med olika modevisningar kommer det bästa av svenskt mode och design att presenteras. 

Borås Textilhögskola öppnade hela modeveckan med sin visning där elever får visa upp sina examensarbete i en mäktig modevisning. I år gör även flera märken debut, bland annat Kenza Zouitens klädmärke Ivyrevel som visar upp sina kollektioner under torsdagen.

Alice Stenlöf i en byxdress på Stockholm Fashion Weeks första dag. Bildkälla: Alice Stenlöf

På modeveckans första dag kunde vi se många bekanta ansikten som Alice Stenlöf, Nicole Falciani, Margaux Dietz, Hanna Friberg och Molly Rustas. Många av bloggarna befann sig främst på By Malina och Busnels visningar, och en del av dem hade olika ombyten till de olika visningarna. 

Några återkommande outfits som vi kunde se på bloggarna var byxdressen som bland annat Alice Stenlöf, Molly Rustas och Petra Tungården rockade, men även matchande set kunde vi se på Nicole Faciani, Hanna Friberg och Gertrude Tornvall.

Nicole Falciani och Hanna Friberg matchade varandra. Bildkälla: Instagram/hannalicious

I dagarna tre kommer vi även få se modevisningar som gör comeback på catwalken, bland annat Ida Sjöstedt, Filippa K, Ida Klamborn, Naim Josefi, Camilla Thulin, Stand, By Malina, Busnel och Diana Orving.

Kolla i videon nedan, eller bildspelet ovan hur influencerna såg ut på första dagen av Stockholm Fashion Week.

Läs mer: 

Så såg kändisarna ut på röda mattan under Rockbjörnen 2018