Penny Parneviks känga till influencers: "Skämmigt..."

Penny Parnevik om influencers.
Penny Parnevik om influencers. - Foto: Jessica Gow/TT Claudio Bresciani/TT
Dela på Pinterest
Penny Parnevik arbetar som influencer på heltid. Nu avslöjar hon detaljerna om sitt yrkesliv – där schemat verkar vara ganska tomt...

Familjen Parnevik blev kända för svenska folket genom sin realityserie ”Parneviks” där tittarna fick följa familjens glamourösa liv i Florida och välkomnade diverse gäster till deras hem.

Nu berättar Penny Parnevik om sitt liv som influencer, vilket Hänt var först med att rapportera om. 

MISSA INTE: Pernilla Wahlgrens ord till Måns Zelmerlöw väcker ilska

Familjen Parnevik

Den sista säsongen sändes 2018 men stora delar av familjen har stått kvar i rampljuset efter det. 

Familjen är numera utspridda i världen, Mia och Jesper Parnevik bor kvar i Florida, medan äldsta systrarna Peg Parnevik och Penny Parnevik har bosatt sig i Stockholm. Philippa Parnevik bor i New York och brodern Phoenix Parnevik bor i Los Angeles och satsar på sin karriär som skådespelare. 

MISSA INTE: Peg Parneviks ilska mot exet – stora avslöjandet: "Läskigt"

Foto: Vilhelm Stokstad / TT

MISSA INTE: Det ångrar Pernilla Wahlgren med Bianca Ingrosso: "Fel..."

Penny Parnevik flyttade till Stockholm

Penny Parnevik och maken Douglas Murray, 44, har tre barn, sonen Atticus, född 2019, dottern Pebble, född 2021, och nytillskottet Achilles, född 2023. 

När familjen flyttade till Sverige var det egentligen inte tänkt att bli permanent. Penny skulle nämligen medverka i "Let's dance" 2020 och åkte till Sverige med tanken att några månader senare återvända till Florida – men så blev det inte. Familjen trivdes i Sverige och senare har Penny förklarat att en stor anledning till att de valde att stanna i Sverige var på grund av barnen.

MISSA INTE: Penny Parnevik i tårar – efter händelsen med sonen: "Kris"

Penny Parnevik om livet som influencer: "Gör ingenting"

Hemma i Stockholm jobbar Penny som influencer, men mycket av hennes tid går också till att vara mamma. I podcasten "Peg och Penny" berättar Penny att hon ofta har ett tomt schema framför sig.  

– Jag älskar att vara influencer! Men grejen är att det finns många yrken som är likt vårt på så sätt att man kanske inte alltid har så mycket, säger Penny i podcasten och fortsätter:

 – Kanske, när man jobbar som influencer, att man känner sig såhär "skämmigt, man gör ingenting". Mitt mål är att inte vara upptagen. Är inte det framgång om någonting?

MISSA INTE: Isa Östlings stora operation – efterlängtade förändringen

Foto: Mickan Palmqvist/TT

LÄS MER: 

Måns Zelmerlöw erkänner missbruk – efter Ciaras anklagelser

stats