Maria Montazami, 59, är en tidigare reality-profil som varit med i "Svenska Hollywoodfruar", men också program som "Let's dance" och "Över Atlanten".
Nu har Maria också varit med i "Förrädarna", där hennes beteende har väckt kritik hos både deltagare och tittare.
Maria Montazami blev känd genom "Svenska hollywoodfruar"
Maria medverkade i Svenska Hollywoodfruar mellan 2009 och 2019, tillsammans med profiler som Åsa Westerlund, Gunilla Persson och Anna Anka.
Trots att det har gått flera år sedan programmet sändes, har Maria fortfarande god kontakt med några av de andra fruarna.
Filmtopp pratade med Maria i samband med hennes resa över Atlanten 2023, som då avslöjade att hon är bra vän med Gunilla.
– Jag pratade precis med Gunilla innan jag åkte, för att hennes mamma har ju tyvärr gått bort, berättade Maria innan hon fortsatte:
– Hon är alltid snäll och nyfiken på allting.

Maria Montazami talar ut – efter hatstormen: "Mobbare"
Under en period höll sig Maria undan rampljuset tillsammans med familjen i USA, men under de senaste åren har Maria gett sig tillbaka in i tv-branschen.
Under våren 2025 är Maria aktuell i tv-programmet "Förrädarna" tillsammans med en rad andra kända svenska profiler som Samir Badran, Isa Östling och Anders Öfvergård.
Maria Montazami är en av deltagarna som fått mest uppmärksamhet, eftersom hon spelat hårt. Redan i det första avsnittet pekade Maria Montazami ut Amie Bramme Sey som förrädare, någonting som visade sig stämma. I avsnitt två var Maria mindre pricksäker och hon pekade ut en oskyldig som fick lämna programmet.
Marias beteende i programmet har lett till att hon anklagats för att vara en elak mobbare, vilket Svensk dam tidigare har rapporterat om. Nu uttalar sig Maria om anklagelserna för första gången i "Framgångspodden" med Alexander Pärleros.
– Jag tycker det är kul att tävla, och blir lite för peppad och taggad. Så jag liksom ber om ursäkt ifall folk kanske tycker att jag gick på för mycket. Jag kan förstå det. Det kanske inte riktigt vad de är vana vid, säger hon i podcasten och fortsätter:
– Men att jag är någon sektledare, en mobbare, en äcklig människa, en elak människa, har skrynkliga bröst eller en gammal kvinna. Det tycker jag är taskigt. Jag har en tävlingsinstinkt men någon mobbare är jag inte. Vi hade otroligt kul tillsammans. Jag sa aldrig till någon att ”du är äcklig, dum eller ful ”. Jag sa inget sådant så jag har inte mobbat någon.

LÄS MER: