Katrin Zytomierska om festerna med Bingos 22-åriga dotter Nova

Publicerad: 28 juli 2025, kl. 16:18
Katrin om festerna med Nova
Katrin om festerna med Nova Foto: Instagram/@novarimer1, Youtube

Katrin Zytomierska och Bingo Rimér var ett par mellan 2009-2015 och fick två barn ihop. Nu berättar Katrin om relationen till Bingos äldre dotter, Nova.

Katrin Zytomierska, 47, har gjort karriär som programledare, influencer och entreprenör. Den välkända profilen har drygt 160 000 följare på Instagram, och hon har medverkat i ett flertal program. 

Hennes stora genombrott kom i samband med att hon var programledare för "Idol Eftersnack" 2008, där hon uppmärksammades för att hon var så frispråkig. Katrin är inte blyg för att utrycka sina åsikter, vilket hon många gånger fått kritik för.

– Då sa jag att ”tror ni att Jesper blev utröstad för att han är lite bögig”? Jag menade ju inte att jag är emot bögar utan min tanke där är att när är en kille är homosexuell så får han liksom inte hela den här tjejskaran som röstar på honom, berättade Katrin när hon gästade podden  ”Nemo möter en vän”.

Utalandet möttes av skarp kritik och det slutade med att Katrin fick sparken från TV4. 

– Det var då jag blev Katrin med hela svenska folket, förklarade hon i avsnittet. 

Katrin Zytomierska var en av programledarna i Idol 2009. Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT

Har tre barn med två män 

Strax efter uppståndelsen i TV4, blev Katrin och Bingo Rimér ett par 2009. Under deras relation fick de två barn tillsammans, sönerna Ringo, 15 och Rambo, 11. Efter uppbrottet fick Katrin även sonen Falke, 6, tillsammans med Alexander Klingstedt.

Bingo har även dottern Nova Rimér, 22, tillsammans med Erika Moen, som Katrin fick mycket god relation till under relationen med Bingo. Trots att Katrin och Bingo gick skilda vägar 2015 står Katrin och Nova varandra mycket nära. 

Katrin och Bingo har två barn tillsammans. Foto: Christine Olsson/TT

Katrin: Mina barns kompisar tycker jag är en MILF

 När Katrin gästade Youtube-serien "I badrumsskåpet" med Emelie "hairtalkbyemelie" Johansson, kunde Katrin berätta att hon är singel idag och att hon vill träffa någon. 

– Det är sån jävla torka. Jag har ett stort fysiskt behov, så jag mår ju bäst när jag är inne i ett flow där jag ändå har någon eller några som jag träffar och får den här fysiska kontakten. Nu har inte jag haft det på länge och jag känner att jag har ett väldigt stort behov av det, förklarar Katrin. 

Katrin berättar att hon funderar på att gå med i dejtingappen Hinge, men att hon är skeptisk till att träffa någon online. 

– Jag träffar ju folk på krogen. Jag är ju ute mycket så jag träffar mycket folk om jag sitter på Sturehof eller Oxid, jag är överallt. Jag älskar att festa. 

Det är mycket yngre folk ute men trots ålderskillnaden vet de vem Katrin är. Även hennes barns kompisar har koll på henne.

– Mina barns polare i skolan och runt om, de tycker ju att jag är en MILF. Det är inte "din mamma är så pinsam", det händer såklart också men det är överhängande "din mamma är så snygg", då tror jag de tycker det är lite coolt att de har en fräsch morsa. Jag är inte som andra morsor, säger Katrin. 

Foto: Linus Sundahl-Djerf/SvD/TT

Katrin om festerna med Bingos dotter

Emelie frågar även om relationen till Bingos dotter Nova, och Katrin berättar att de är väldigt nära vänner. 

– Vi är ju bästisar. Alltså vi festar ju ihop jättemycket. Det är det roligaste som finns att gå och festa med Nova. I och med att jag tycker det är skitroligt att gå på Laroy och Oxid. Vi har sjukt roligt tillsammans. 

– Hon ser dig som en kompis?, frågar Emelie. 

– Ja! Gud jag smugglade in henne på Spybar när hon var 17 liksom. 

Katrin och Nova 2015. Foto: Stella Pictures