Klara Hammarströms lyxgåva från pojkvännen Alexander

Publicerad: 23 sep. 2025, kl. 16:12
Klara Hammarströms lyxiga gåva från pojkvännen
Klara Hammarströms lyxiga gåva från pojkvännen Foto: Christine Olsson/TT, STELLA Pictures/Magnus Liljegren

Klara Hammarström och Alexander Holtz lever lyxlivet i USA. Nu berättar hon om den generösa gåvan från pojkvännen.

I slutet av sommaren 2024 kunde artisten Klara Hammarström, 25, avslöja att hon och pojkvännen Alexander Holtz, var ett par igen efter att ha haft en paus i över ett halvår. 

– Jag kan väl bekräfta att jag och mitt ex är tillsammans igen. Alltså jag och Alexander Holtz, han är min pojkvän, berättade Klara Hammarström till Expressen i augusti. 

I samma veva avslöjade artisten att paret också skulle flytta ihop och att det var till Las Vegas de skulle bosätta sig. 

Foto: Charlotte Brunzell/Stella Pictures

Klara Hammarströms nya lyxliv i USA 

Alexander Holtz spelar nämligen hockey i den amerikanska ligan NHL och har bott i USA de senaste åren. Under sommaren 2024 skrev han kontrakt med hockeylaget Vegas Golden Knights.

Efter ett par år i New Jersey, där han tidigare spelat, gick flyttlasset alltså till Las Vegas och Klara tog sitt pick och pack och flyttade över Atlanten för att vara med sin kärlek. 

Ungefär ett halvår efter flytten till Amerika var Klara åter på Svensk mark för att medverka i "Melodifestivalen", då kunde hon berätta om sitt nya liv. 

– Jag har kommit tillrätta där borta, träffat lite människor jag kan jobba med i studion. Jag har shoppat väldigt mycket, jag älskar att shoppa, sa hon till Expressen då. 

Lyxgåvan från pojkvännen 

Att vara NHL-proffs innebär ofta ett rejält klirr i kassan, vilket Klara bekräftade i en intervju med Hänt. Hon avslöjande nämligen att Alexander givit henne en gåva som kostade en och en annan tusenlapp. 

– Jag har fått en bil av Alex tidigare, vi behövde en familjebil. Det är en Audi, eller jag tror att den är Audi. Den är vit, berättade Klara Hammarström för sajten.

Vidare förklarar Klara att hon och Alexander har två bilar i Vegas, men att hon fick välja ut den ena. Hon poängterar dock att det är familjens bil.

– Det är så klart familjens bil. När folk kommer och hälsar på... Vi lever ju nu där tillsammans. När hans familj är på plats och min familj på plats så behöver vi kunna åka omkring. Det är inte som här i Stockholm där man kan gå. 

Klara nämner inte vilken modell det var på bilen som hon fick av pojkvännen, men Audi har modeller med nypris från 274 300 kr till 1 919 000 kr. Så det är oavsett en rejält generös gåva!