Artisten Klara Hammarström, 24, har synts på flera olika scener genom åren. Hon har gjort succé i "Melodifestivalen", där hon medverkat hela tre gånger, första gången 2020 då hon tävlade med låten ”Nobody”. Året därpå tävlade hon med bidraget "Beat of broken hearts" och året därefter med låten "Run to the hills". Och trots att hon aldrig vunnit har hon blivit väldigt populär hemma i sofforna.
Även 2025 har hon tagit sig hela vägen till finalen i tävlingen med bidraget "On and on and on". Inför finalen av tävlingen så avslöjar artisten relationen till en annan av deltagarna från årets finalister.
Påstådda romansen med Martinus
Trots att hon inte var med i 2024 års upplaga av "Melodifestivalen" var hon aktuell i samband med tävlingen, detta till följd av att det började pratas om att hon hade en fling med en av vinnarna, närmare bestämt med Martinus Gunnarsen.
Det var Aftonbladets Schlagerbloggen som först uppmärksammade att de två artisterna var väldigt närgångna under festen. Klara och Martinus ska ha kramats och dansat närgånget med varandra. När kvällen började lida mot sitt slut ska de även ha lämnat efterfesten tillsammans.
– Vi bara pratar, sa Martinus om sig själv och Klara till Aftonbladet under kvällen.

Återförenad med pojkvännen
2020 blev artisten tillsammans med NHL-spelaren Alexander Holtz, men i januari 2024 meddelade Klara att relationen tagit slut. Till Expressen berättade hon vid tiden att hon är nöjd över att vara singel och att det krävs en del för att hon ska gå in i en ny relation.
Men efter att ha varit isär i över ett halvår kunde Klara i slutet på sommaren 2024 avslöja att hon och Alexander är ett par igen och dessutom ska ta det stora steget och flytta ihop.
– Jag kan väl bekräfta att jag och mitt ex är tillsammans igen. Alltså jag och Alexander Holtz, han är min pojkvän, berättade Klara Hammarström till Expressen i augusti.
Kort därefter flyttade paret till Las Vegas ihop, efter att Holz skrivit kontrakt med hockeylaget Vegas Golden Knights.
– Vi kommer ha ett jäkla hus där. Vi har båt och allt. Allt kommer finnas där, beskrev Klara sitt nya liv.

Avslöjar relationen med mello-artisten
Om Alexander Holtz kan ta sig till Stockholm för att heja på sin flickvän i Mello-finalen är oklart. Men hur som helst har Klara en stor familj som hon kan få stöttning av i publiken på Strawberry arena den 8 mars. Det visar sig även att hon är god vän med en annan av finalisterna i årets Mello!
Bara dagar innan finalen går av stapeln publicerar Klara Hammarström en händelse på Instagram där hon berättar att hon och Annika Wickihalder är barndomsvänner!
I en video på Instagram skriver Klara:
"Fun fact: Vi gick i samma klass när vi var små"
I klippet pratar de om barndomsminnen tillsammans.
– Vi skulle ha en rosa bil utan tack, och så skulle vi åka den tillsammans. Det var min dröm, säger Klara
– Jag har bilder på när vi har ballonger under tröjan, säger Annika och gestikulerar mot brösten.
– Och nu är vi här, utbrister Annika.
– Ja det är helt stört, säger Klara och kramar sin vän.
De avslöjar även att de faktiskt sökte till "Lilla Melodifestivalen" med en låt som löd:
"Jag satt på mitt rum och gjorde läxorna själv", sjunger Klara i videon.


MISSA INTE:
Allt om Jan Stenbecks familj: Föräldrar, barn och barnbarn