MODETTE
Summerburst ställs in – kritiken efter beslutet: "Ställa in från ingenstans?"
Festivalsommaren blir utan Sommarburst i år. Nu berättar arrangören om varför de väljer att ställa in den omtyckta festivalen.
Under Biggest Loser 2019 får vi följa 14 deltagare i kampen mot ett hälsosammare liv genom svett och tårar tills det bara återstår en vinnare. Men vad heter egentligen deltagarna? Vilka städer kommer de ifrån? Hur gamla är de och vad heter de på Instagram? Vi har svaren på alla dina frågor.
Adam är 26 år gammal och kommer från Oxelösund i Södermanland. På Instagram heter han @Adam92aronsson.
Alexander är 23 år gammal och kommer från Tingsryd i Småland. På Instagram hittar du honom under namnet @Alexanderberglund1.
Amanda Pettersson är 20 år gammal och kommer från Alby i Stockholm. På Instagram heter hon @Manzo_p.
Christopher är 26 år gammal och kommer från Kristianstad i Skåne. På Instagram hittar du honom under namnet @Soffeta.
Johan "Sune" är 28 år gammal och kommer från Karlskrona i Blekinge. På Instagram heter han @Sunes126.
Klara är 21 år gammal och kommer från Lindome i Halland. På Instagram heter hon @Klaramalvine.
Lilliann är 60 år gammal och kommer från Svenljunga i Västra Götaland. På Instagram heter hon @lillianlindblad.
Lisa är 25 år gammal och kommer från Göteborg i Västra Götaland. På Instagram hittar du henne under namnet @Lisavanginhoven.
Malin är 28 år och kommer från Mölndal i Västra Götaland. På Instagram heter hon @Malinostrom.
Maria är 44 år gammal och kommer från Gävle i Gävleborg. På Instagram heter hon @Marols74.
Markus är 43 år och kommer från Myckelgensjö i Ångermanland. På Instagram hittar du honom under namnet @Messmide.
Mattias är 44 år gammal och kommer från Uppsala i Uppland. På Instagram heter han @Lagmattias.
Simon är 28 år gammal och kommer från Östersund i Jämtland. På Instagram heter han @Simonellus.
Taina är 34 år gammal och kommer från Västerås i Västmanland. På Instagram kan du följa henne genom kontot @Tianas84.
Vill du hänga med i programmet och deltagarnas resa kan du även spana in Biggest Losers egna konto på Instagram som du hittar under namnet @Biggestloserse.
I år består coachtruppen av Mikael Hollsten, @Avmhollsten på Instagram, och Pischa Stridstedt, @Pischas på Instagram, som kommer träna deltagarna under säsongen.
De får sällskap av Doktor Mikael som du säkert känner igen från tv-rutan och näringsfysiologen Kristina Andersson.
Vill du också komma igång med träningen? Se de bästa gratis träningsapparna i videon nedanför som du kan använda för att träna hemma, ute eller på gymmet.
Mer: